Днес на профила на Жоро Илиев видях новина за нов (?) сайт за мизерен (предвид стойността спрямо 2.2 млрд бюджет) опит, но все пак опит за някакво начало за пряка демокрация.
Сайтът “Решава София” е изграден с цел да покаже, че има все пак някаква пряка демокрация на местно ниво. Той позволява на всеки с адресна регистрация в София да гласува за бюджетите на местата, в които живее. При мен това са Общоградският бюджет (цели 500,000 лв от 2 млрд, тц, тц, тц, много бе!) и местния бюджет на община Панчарево (200,000 лв).
За да използвате сайта трябва да си направите регистрация, но и да се оторизирате през системата на държавната администрация, за да може сайтът да знае постоянния ви адрес. Това, разбира се, е критично необходимо, за да може гласът ви да е зачетен правилно.
Разбира се, нямам особено големи надежди за бъдещето на подобен процес. Не само, защото малко хора предпочитат да поемат отговорност за бъдещето си (повечето искат “добрата държава” да им намери работа, да им даде безплатно образование, да ги излекува безплатно и т.н. лявокомунистически мечти). Но все пак го броя за добро начало.
Естествено, не си правя никакви илюзии, че която и да е власт, местна или държавна, би ни дала възможност да гласуваме за нещо повече от “грешката в Ексела”. В моя случай моята “пряка местна демокрация” е точно 0,032%: съотношението на бюджетът, за който имах право да гласувам (700,000 лв) спрямо бюджетът на София (около 2,200,000,000 лв). Толкова е пряката демокрация, която заслужавам(е).
Прозрачността, разбира се, все още клони и тя горе-долу към същия процент: публикуват се нищозначещи и нищоговорещи големи числа, но без никаква конкретика по-нататък (за да може “правилните фирми” да щипват каквото и колкото успеят). Чат-пат да изреве някой по-ощипан от това, че не са му дали достатъчно пари на заинтересованите фирми и да размаха някакви непотвърдени ексели. Което, разбира се, е същият кьорфишек: нито ощипаният иска прозрачност (той иска само да си получи това, което смята, че му се полага от баницата), нито ощипвачите искат прозрачност (те, ако искаха, нямаше да има ощипан – всичко щеше да е прозрачно и ясно).
Въпреки това съветвам (особено съветвам съселяните си от Лозен!) да си направят труда да се оторизират в системата и да си валидират профила като жители на община Панчарево, за да могат да гласуват за нашите проекти. Това поне можем да направим, сравнително лесно е, въпреки нуждата от оторизация през egov.bg. И след това, разбира се, пак може да продължим да си мрънкаме, което е наше право (и много често – задължение). Но междувременно току-виж сме успели да наложим на общината да приеме местен проект, чрез който да получим нещо по-добро от нищо.
Ако някой лозенчанин има трудности с регистрацията и оторизацията и няма кой да пита, то аз се наемам лично да помогна!
П.П. Естествено, имам няколко технически забележки към реализацията, но няма сега да ви губя времето с тях. Ако имам време и желание, по-късно може да напиша нещо по-подробно. Като цяло техническата реализация е добра, затова и не искам да разводнявам темата.