Днес чух по :ДАРИК радио:, че едновремешната инициатива “Опознай България” (създадена през 1967 година) е все още жива. И не само жива, а и продължава да се развива. По радиото споменаха за продадени около 100 хил. книжки миналата година, за около 9000 човека със златни значки и т.н. Беше много приятно да го чуя и да се замисля за това къде ли е моята книжка от едното време. Къде ли се търкаля, горката? И дали все още е валидна (понеже споменаха, че някои “обекти от комунистическо време” вече били извадени от списъка).
Ето малко допълнителни обяснения за тези, които не знаят и/или не им се чете в сайта на самата инициатива. Инициативата е създадена през 1966 и има следните прости правила:
* Купуваш си своята книжка. В нея има описани 100 обекта, които ти трябва да посетиш. Всичко, разбира се, е въпрос на добра воля и желание. Както и наслада от красотата на България;
* Когато посещаваш някой от обектите, там ти слагат печатът на обекта;
* Когато събереш 25 печата, получаваш бронзова отличителна значка;
* Когато събереш 50 печата, получаваш сребърна отличителна значка;
* Когато събереш 100 печата, получаваш златната отличителна значка.
Идеята тук обаче не е за значките. БТС освен, че се грижи за туристическите маркировки се занимава и с това да синтезира най-интересното и най-струващото си да се посети от толкова многото интересни места из България. И ако не знаеш накъде да “мръднеш” през почивните дни, имаш на разположение този прекрасен списък.
Във въпросното предаване също се споменаха още доста интересни неща. За някакъв японец, който със специално направени маршрути и програма успял за 100 дни да вземе златна значка. За най-младия участник в програмата: детенце на 2 години, което покрай майка си и баща си успяло вече да има бронзова значка. За най-посещаваният обект: Етъра. И т.н., и т.н.
Почти съм сигурен, че ще се включа отново в инициативата. Едва ли ще намеря старата си книжка – ще си купя нова навярно! И ще започна да попълвам впечатленията си. Ех, само да имах възможността да пътувам всяка седмица…
Старата книжка по всяка вероятност няма да важи. Доста от обектите са сменени и нещо не виждам, как точно ще стане номера, да ти важи (също така и моята). Иначе аз миналата години си купих от Черни връх, а след това (май месец тази година) и от Белоградчик (от крепостта), защото си я бях забравил в хотела (в старата нова книжка имаше печат само от Черни връх, така че не е голяма загуба).
Тоя номер на японеца (хе, как звучи, като номера на китайката :)) и аз съм си го мислил, но трябва време и пари. Иначе за май месец събрах 7-8 печата (от Белоградчик и Триград) и от тогава йок. Но и този месец има достатъчно дълги почивки, та може да събера още 2-3 ;).
Поздрави Ему
Чувам от доста от моите приятели в България че събират печати. И баща ми ми каза, че вече бил събрал достатъчно за сребърна значка, и че продължава да обикаля страната и да си събира печати.
Миналата година с се снабдих с такава карта за 100-те обекта, продаваха я вместо вход за някакъв музей в троянско. Почти по нищо не се различаваше от книжките които помня от ученическите си години (1980-90). Учудвам се че след толкова обикаляне последните няколко години чак сега научаваш и то по радиото. Май туризма го свързваш повече с вечерите с китари край огъня отколкото със забележителностите 😉 Не се впрягай, шегувам се.
И аз, и Лъчо си имаме по една книжка от вече година – купихме си я от Националния исторически музей. Всъщност тогава научих и за инициативата – първо помислих, че е книжка със снимки от България 😉 Е, нямам много печати – под 10 са все още, но си купих и картинна карта на България с обозначени 500 интересни обекта (естествено 100-те национални са обозначени по специален начин) и смятам да продължа да ги обхождам. Най-малкото това е идеален списък с интересни места 😉
А за он-лайн списък на обектите на мен лично повече ми харесва това: http://www.dechica.com/sto/spisak.htm
Инициативата въобще не е прекъсвала, аз познавам един човек Петър Спасковски който е взел златна значка – обиколил е всички места. Мисля че старите книжки още важат, от преди 10 и повече години. Иначе ако искате печати мога да ви светна (ама не с десет прав в муцуната) че само около жълтите павета може да вземете 6 печата.
Коремчето ми мина с мляко от млада майка…
За съжаление в новата книжка има допуснати няколко основни грешки за разпределението на районите, като например…как е възможно Димитровград и Чирпан да се намират в софийска област. Доста е смущаващо, но не е все пак някаква пречка да бъдат обиколени. Случайно разбрах за това движение като бях в къщата на Яворов. Двамата с приятелката ми бяхме много въодушевени и естествено си вземахме карти. От около 10 дни ги имаме и вече сме събрали около 10 печата. Надяваме се до края на годината да успеем да съберем поне 50 😉
Дано ти е харесало в Белоградчик 🙂